Re-endo

Re-endo, czyli powtórne leczenie kanałowe wykonujemy wtedy, kiedy poprzednie leczenie  nie zakończyło się powodzeniem z różnych powodów.  Często takie zęby nie wykazują żadnych objawów  mogących świadczyć o niepowodzeniu pierwotnego leczenia. Należy pamiętać, że zęby z nieprawidłowo przeprowadzonym leczeniem kanałowym mogą być potencjalnym źródłem wielu dolegliwości i chorób zlokalizowanych w innych narządach takich jak oczy, serce czy nerki. Dlatego tak ważna jest okresowa kontrola radiologiczna wszystkich zębów, zwłaszcza leczonych endodontycznie.

 

 Przykład leczenia re-endo:

 

  Pacjent zgłosił się w celu przeprowadzenia badania stomatologicznego.
W wywiadzie pacjent nie zgłaszał żadnych dolegliwości związanych z zębami.
Z powodu nieszczelnego wypełnienia w dolnym trzonowcu i przebarwienia jego korony zostało wykonane badanie radiologiczne. Zdjęcie RVG  wykazało m.in. przewlekły stan zapalny  tkanek w okolicy korzeni zęba spowodowany źle przeprowadzonym w przeszłości leczeniem kanałowym (niedostatecznie opracowane i wypełnione kanały korzeniowe)

 


Ten sam ząb tuż po powtórnym leczeniu kanałowym (jednowizytowym)

 Zdjęcie  kontrolne wykonane 16 miesięcy po zakończeniu powtórnego leczenia kanałowego  (wyleczone tkanki wokół korzeni zęba)

 

 

Należy wiedzieć, że powtórne leczenie jest zawsze trudniejsze i wymaga od lekarza dużego doświadczenia. Nie w każdym przypadku można je wykonać tylko małoinwazyjną zachowawczą metodą leczenia. Powodem utrudnień są najczęściej "stare wypełnienia" w kanałach, złamane narzędzia czy też zobliterowane kanały. W takich przypadkach wykonujemy dodatkowo zabiegi z zakresu mikrochirurgii endodontycznej.